Teklif Al
Bir projeniz mi var ?
İlgilendiğiniz alan(lar)ı seçin formu doldurun, talep ettiğiniz hizmet(ler) hakkında detaylı
bilgiyi ve teklifimizi en kısa sürede size iletelim
İlgilendiğiniz Hizmetler
Mimar Sinan Mah. Ceren Sokak. No:12 D:3
Eren İş Merkezi - Çekmeköy / İstanbul
0(216) 642 4 404
HEMEN TEKLİF ALIN
Blog
Web Tasarım İle Seo Uyumu

İyi bir web sitesi için web yazılım, tasarım, içerik ve seo çalışmalarının tam bir uyum içinde olması şarttır. Tüm bu etmenler birbirleri ile bağlantılı olarak kurgulanmalıdır. Örneğin web tasarımı ile yazılımın uyumu ne kadar önemliyse, tasarım ile seo alt yapısının tam olarak örtüşmesi gerekmektedir. Web tasarım ile SEO uyumunun sağlanması için öncelikle SEO’nun gereksinimleri tam olarak bilinmelidir. Bu gereksinimler ise “Arama motorları –Google ne ister?” sorusuna verilecek cevaplar ile belirlenir.


HTML5, CSS Teknolojilerini kullanın

Web tasarımınızı yaparken, html, Css, JQuery gibi kod yapılarından faydalanmak sitenizi seo açısından güçlendirecektir. Gereksiz Flash animasyonlar, sitenizi yavaşlatacak eski tip yapılar seo açısından uyumsuzluk yaratacaktır. Web tasarımınızda animasyon kullanmanız gerektiği yerlerde, son zamanlarda trend haline gelen .gif uzantılı içerikler kullanmanız seo açısından etkili olabilir.


Responsive olun

Kesin olarak bilinen bir şey var ki, arama motorları responsive olmayan web sitelerini göz ardı ederek arama sonuçlarında arka sıralara atmaktadır. Google responsive olmaya verdiği önemi, birçok kez kendi platformlarından ilan etmiş ve yazılımcıların web tasarımlarını buna göre düzenlemesi konusunda uyarmıştır. Bu nedenle oluşturduğunuz tasarımların tüm cihazlar ile uyumlu olması gerekir.


H Etiketlerinin dikkat edin

H1, H2, H3… gibi tüm H etiketlerinin belirli bir hiyerarşiye göre tasarlanması, web tasarımı oluşturulurken bu düzene dikkat edilmesi seo açısından önemlidir. Her içerik için, etiketlerin kullanım adetlerine ve uzunluklarına dikkat edilmeli, gereksiz ve aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.


Özgün ve açıklayıcı METAlar kullanın

Bir web sitesinin arama motorlarındaki en önemli görünürlük ölçütlerinden birisi META etiketlerdir. META etiketler için ise TITLE ve DESCRIPTION etiketleri olmazsa olmaz öneme sahiptir. Bu etiketler sayfanın arama motorları tarafından anlaşılması açısından ilk bakılacak bölümlerdir. Title etiketi ortalama 70 karakter ve sayfa içeriğini açıklayıcı kısa bir yazı olmalıdır. Description etiketi ise sayfa içeriğini özetle anlatan ortalama 160 karakter olan bölümdür. Bunun dışında Keywords ve benzer birçok, nispeten daha az öneme sahip Meta etiketleri de bulunmaktadır.

Hızlı Site = Güçlü Seo

Seo’yu etkileyen en önemli etmenlerden biride web tasarımın hızlı çalışmasıdır. Hızlı açılan web siteleri arama motorları tarafından extra seo puanları almaktadır. Sitenin hızlı yüklenmesi sonucu arama motoru botları da sitede daha rahat dolaşabilecek, sitenin daha fazla sayfasını ziyarete edecek ve sitenin daha hızlı indexlenmesini sağlayacaktır. Bu sebeple web sitenizdeki imajların ve kod yapısının optimize edilmiş olması gerekmektedir. GT Metrix  (https://gtmetrix.com/) sitesi ile web sitenizi analiz ederek, web tasarımınız da kontrol ettiğiniz bölümleri düzeltebilirsiniz.


Anlaşılabilir link yapısı

Mümkün olduğunca kısa ve açıklayıcı link yapıları arama motorları tarafından tercih edilmektedir. Tüm sayfalarınızın ve aynı zamanda kategorilerinizin bu kritere göre tasarlanması site seo puanınızı arttıracaktır. Kategori ve etiketler için;

www.siteadresiniz.com/spor_haberleri_kategorisi yerine

www.siteadresiniz.com/kategori/spor gibi olması uygundur.


Schema.Org site şemalarından faydalanın

Web sitelerinin belirli standartlara getirilmesine önem veren arama motorları, bu konularda çalışmalar yapan Schema.org gibi sitelere destek vermektedir. Schema.org da bulunan standartlar ile içeriklerde kullanmanız gereken microdataları (itemscope ve itemtype) kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Her sitenin belirli şablonlar içinde sağlıklı bir kod yapısı kullanması, hem kullanıcının daha sayfayı tıklamadan önce bile sayfa hakkında daha kolay fikir sahibi olmasına hem de Google’ın hayali olan kusursuz arama motoru algoritması hedefine daha kolay ulaşmasına yardımcı olur.