Teklif Al
Bir projeniz mi var ?
İlgilendiğiniz alan(lar)ı seçin formu doldurun, talep ettiğiniz hizmet(ler) hakkında detaylı
bilgiyi ve teklifimizi en kısa sürede size iletelim
İlgilendiğiniz Hizmetler
Mimar Sinan Mah. Ceren Sokak. No:12 D:3
Eren İş Merkezi - Çekmeköy / İstanbul
0(216) 642 4 404
HEMEN TEKLİF ALIN
Blog
Responsive Tasarım Nedir?

Responsive tasarım, mobil cihazların yaygınlaşması ile hayatımıza girmiş kavramlardan bir tanesidir. Hala birçok web sitesi tarafından önemsenmeyen bu konu aslında mobil cihazların 100 de 60’lara varan kullanımlarının artması ile oldukça önemli hale gelmiştir. Web siteniz masaüstü veya dizüstü bilgisayar üzerinde gayet sorunsuz görünebilir ancak son dönemde kullanımı oldukça yaygınlaşan cep telefonu veya tabletten sitenize girildiği zaman ekran küçüklükleri yazı fontları ve site üzerinde kullandığınız elementler, kullanıcıya hiçte keyifli olmayan bir deneyim yaratacaktır. İşte bu noktada hayatımızı kolaylaştıran responsive tasarım, kullanıcının site içeriklerini en kolay şekilde görmesini ve sitede maksimum zaman geçirmesini amaçlar.

               
Responsive tasarımlar, kullanıcının hangi cihazdan girdiğini ve hangi ekran çözünürlüğüne sahip olduğunu otomatik olarak algılar. Böylelikle, algıladığı ekran ölçülerine göre, web tasarımı revize eder. Font boyutlarını daha rahat okunabilir hale getirir, kullanılan imageları ve elementleri boyutlandırarak sitenin tam olarak ekrana sığmasını sağlar. Responsive olmayan tasarımlarda web siteleri içeriklerini okuyabilmek için mobil cihazınızın ekranında yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemlerini yapmak gerekir. Responsive tasarımda ise yakınlaştırma ve uzaklaştırmaya gerek olmadan, ekran sadece aşağı ve yukarı kaydırılır. Tüm içerikler alt alta, sırası ile okunur.

 

Responsive tasarım kullanılabilirliği arttırır

 

                Responsive web tasarımın kullanıcı tarafından en önemli yanı, kullanılabilirliği maksimum seviyeye çıkarmasıdır. Mobil kullanıcılar için her hangi bir sitenin aplikasyonunu kullanmak daha hızlı ve kolaydır. Responsive tasarım ise, ziyaretçilerinize bir web sitesinde değil de, aplikasyonda geziyormuş izlenimi yaratacaktır. Birkaç tuşa basarak ulaşılan kategoriler, kolayca gezilebilen içerikler, kullanıcıların sitede geçirdikleri süreleri arttıracak, web sitenizin marka değerini arttıracaktır. Siteniz e-ticaret sitesi ise, siteniz aracılığıyla yaptığınız satışlar artacak veya sitenizin reklam gelirleri yükselecektir.

 

Google web siteleri responsive olma konusunda uyarıyor!

 

                Google’ın seo konusunda dikkat ettiği kriterlerden en önemlisi, web sitelerin responsive tasarımlarının olmasıdır. Google kullanıcıların aradıkları özgün bilgilere kolayca ulaşmasını hedeflerken, mobil kullanımın artması ile içeriklerin en iyi şekilde yayınlanmasını istiyor. Kullanıcılar için mobil deneyimin geliştirilmesi ise responsive tasarımdan geçiyor. Mobilden arama yapan bir kullanıcı karşısına çıkan sonuçlardan hangisine girerse girsin, Google kullanıcının mobilden bağlandığını tespit ederek, responsive siteleri üst sıralarda çıkartıyor. Hatta 2016 yılı içinde yapılan güncellemeyle birlikte Google artık mobil uyumlu siteler ile masaüstü için içerik ve hizmet sunan siteleri iki farklı index önbelleğine alıyor, internet sitesi responsive tasarıma sahip olmayan siteleri mobil kullanıcılara göstermiyor.

               

Bilinçli kullanıcı responsive olmayan siteyi anlayabiliyor!

 

                Bilinçli internet kullanıcılarından daha önceki yazılarımızda bahsetmiştim. Artık 2000’li yılların başındaki internet kullanıcılar yerini internette ne aradığını iyi bilen, arama motorlarını en iyi şekilde kullanabilen kullanıcılara bıraktı. Bunun bir sonucunu ise mobilden giren kullanıcıların, responsive tasarımları algılamasını ve responsive olmayan tasarımlı web sitesini direk olarak terk etmesine neden oluyor. 1 kullanıcının bile çok önem taşıdığı rekabet ortamında mobil kullanıcıları sitenize çekmek responsive web tasarımdan geçiyor.

                Tüm bu saydığımız nedenler, responsive tasarımın nedenli önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Sitenizin mobil aplikasyonunu yaptırmak maliyetli olsa da, sadece web tasarımınızı mobil uyumlu hale getirmek daha ucuz olacaktır. Web yazılımınız, database ve içerikleriniz değiştirilmeden sadece ara yüz tasarımınızda yapacağınız değişiklikler ile sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. Daha fazla ziyaretçi sayılarına ulaşmak, marka değeri olan bir site yaratmak için web sitelerinizin mobil uyumlu olmasına dikkat edin.