Teklif Al
Bir projeniz mi var ?
İlgilendiğiniz alan(lar)ı seçin formu doldurun, talep ettiğiniz hizmet(ler) hakkında detaylı
bilgiyi ve teklifimizi en kısa sürede size iletelim
İlgilendiğiniz Hizmetler
Mimar Sinan Mah. Ceren Sokak. No:12 D:3
Eren İş Merkezi - Çekmeköy / İstanbul
0(216) 642 4 404
HEMEN TEKLİF ALIN
Blog
Google Fred Algoritma Güncellemesi

2017 yılına birbiri ardına gelen Google güncellemeri ile girmiş bulunmaktayız. Her ne kadar Google güncellemerini doğrulamamış olsada sosyal medya ve Google takip araçlarındaki tartışmalı konuların ortak noktası büyük bir google güncellemesinin olduğunu doğrular nitelikte.

 

8 Mart akşamı hissedilmeye başlayan yeni güncelleme ile kullanıcıların ortak şikayetleri ziyaretlerin %60 ile %90 azaldığını bildiriyor. SEO sektöründen birçok kişi bunu Google Fred Algoritma Güncellemesi olarak isimlendiriyor. Google Fred Güncellemesi ismini Google çalışanlarından Gary Illyes’ın sosyal medya üzerinden şakayla karışık bir biçimde yaşanan güncellemelere “Fred” isminin verilmesini tavsiye etmesi ile bu büyük güncellemenin ismi Fred olarak anılmaya başlandı.

 

Dörtyüzdört ailesi olarak bu güncellemenin araştırma ve analizlerini zaman kaybetmeden başladık ve araştırma sonuçlarımızı sizinle paylaşmak istedik.

 

Google Fred güncellemesi oldukça büyük bir güncelleme gibi duruyor ve güncellemenin yarattığı tahribat teknoloji dünyasında yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Güncellemeden etkilen sitelerin verileri incelendiğinde %90 ve üzeri oranda ortak noktalar ortaya çıkıyor.

 

Google Fred güncellemesinden etkilenen birçok site zayıf içeriğe sahip düşük kaliteli ve reklam kullanımında oldukça sınırları zorlayan siteler olduğu anlaşılıyor. Kısaca  kullanıcının yararına olmayan AdSense veya başka bir reklam geliri üretmek amacıyla oluşturulmuş siteler hedef olarak görüldü.

 

Fred Güncellemesini etkileri çok yeni olsada güncellemenin başlangıç tarihi bizce daha eski. Google önce güncelleme ile hedef sitelerin ziyaretlerinde kısmi artışlar yaşattı ve emin olduğu sitelere ceza uygulamaya başladı. Kısaca 1 günlük yada 1 aylık bir güncelleme değil, geçmişte edinilen bilgiler eşliğinde anlık olarak çalışan sürekli güncelliğini koruyan bir güncelleme olduğu fikrindeyiz.

 

Bununla birlikte yakın zamanda, Google  kalite derecelendirici, rahatsız edici, yanlış ve nefret verici web sayfasının arama sonuçlarında nasıl işaretleyip işaretlemeyeceğini anlatmak için özel olarak güncellenmiş yeni bir kalite derecelendirme tavsiyeleri PDF dokümanı yayınladı.  PDF Döküman için tıklayınız.

 

Yukarda bahsettiğimiz konulara ek olarak izleme araçlarının birçoğu son zamanlarda yaşanan önemli haraketlilik ve dalgalanmalara işaret etmekte ve büyük bir güncelleme olduğunu kanıtlar nitelikte. Analizler incelendiğinde ve web yöneticileri hem sıralamadaki düşüşlerden şikayet ettikleri hem de sıralamadaki artışlardan ötürü memnun oldukları için yeni bir Google güncellemesi ihtimali oldukça yüksek.