Teklif Al
Bir projeniz mi var ?
İlgilendiğiniz alan(lar)ı seçin formu doldurun, talep ettiğiniz hizmet(ler) hakkında detaylı
bilgiyi ve teklifimizi en kısa sürede size iletelim
İlgilendiğiniz Hizmetler
Mimar Sinan Mah. Ceren Sokak. No:12 D:3
Eren İş Merkezi - Çekmeköy / İstanbul
0(216) 642 4 404
HEMEN TEKLİF ALIN
Neler Yaparız

Domain & Hosting

Yeni web sitesi açacaklar için bilinmesi gereken ilk terimler domain ve hosting kavramlarıdır.
Anlaşılması zor gibi görünen bu iki terim, web sitelerinin temelini oluşturur. Türkçe karşılığı
“Alan Adı” olarak bilinen domainler, kullanıcıların web sitenize ulaşmasını sağlayan adreslerdir.
Her internet sitesi 192.168.1.1 gibi sayılardan oluşan ip adreslerinde bulunur. Bu tip bir kullanımın,
kullanıcıların akılda kalmasını oldukça zorlaştırdığı için web sitelerinin alan adları ile
tanımlanmalarına neden olmuştur. Alan adları ip adreslerinin harf ve rakamlar ile kodlanmış halidir.
Her domain, 1 ile 10 yıl arasında yetkili firmalar aracılığı ile kiralanmaktadır. Bu işleme “Domain Registration” yani “Alan Adı Kaydı” denir. Binlerce domain uzantısı olmasına rağmen ek çok kullanılanları “com” , “net” , “org” ve “com.tr” dir. Günümüzde Google.com, Facebook.com, Instagram.com gibi web sitelerinin alan adlarını şirketler kiralamış durumdadır. Her firma kiraladığı alan adını, kiralama süresinin dolmasına yakın yeniden kiralama hakkına sahiptir. Bu işleme domain ise “Domain yenileme” denir. Aldığınız alan adını her yıl yenileme ücretini ödeyerek, yeniden aktif edersiniz ve sahipliğini korursunuz. Böylelikle bu alan adının kullanımı ödediğiniz süre zarfında sizde olur. Yenilenmeyen alan adları, yenileme süresini bir miktar geçtikten sonra düşer. Bu noktada artık alan adı serbest kalmıştır ve yeni kurum veya kuruluşlar tarafından satın alınabilir.

Kelimeye yönelik alınan domainler Google aramalarında seo açısından güçlerini her zaman göstermektedir. Örneğin bal satışı yapan bir firma, “bal satın al” kelimesini hedeflerken, domain olarak balsatinal.com gibi bir domain belirlediğinde aramalarda üst sıralarda çıkmayı kolaylaştırır. Bu tip domainler Premium domain olarak bilinir. Çeşitli domain tüccarları bu tip domainleri sadece yatırım amaçlı kayıt altına alarak, ihtiyacı olan firmalara yüksek fiyatlarla satmaktadır.

Hosting ise, site dosyalarının ve içeriklerinin bulunduğu bilgisayarlar olarak düşünülebilir. Bu bilgisayarlar, 24 saat çalışacak şekilde yapılandırılmıştır ve sitemizin aralıksız yayında kalmasını sağlar. DataCenter olarak bilinen yüksek güvenlikli firmaların muhafazası altında olan bu server da denmektedir. ASP.NET ve PHP gibi farklı kodlama sistemlerini çalıştırabilmeleri için Windows veya Linux işletim sistemlerine sahiplerdir. Piyasada birçok hosting firması bulunuyor olasına rağmen, sitelerinizin kesintisiz yayında olması, dosya ve verilerinizin güvenliği, web sitenizin hızı açısından bakıldığında doğru hosting firması ile çalışmak önem taşır. Aylık veya yıllık olarak yapılan hosting ödemeleri, ihtiyacınız olan hız ve kullanıcı sayılarına göre değişim gösterir. Yeni çıkan Cloud (Bulut) Sunucu çözümleri ise kullanım bakımından büyük artılara sahiptir. Cloud Hostinglerin yük dengeleme özellikleri ile kullanmanız gerektiği kadar kaynak kullanırsınız. Böylelikle daha çok para verip özelliklerinin tümünü kullanmayacağınız hostingleri satın almanıza gerek kalmaz. Cloud sunucularda, mevcut olan işlemci, bellek ve depolama alanı uygulamalar tarafından tamamen ortak kullanılmaktadır. Yeni bir teknoloji olan Bulut hostingin normal hosting sistemlerinden hiçbir farkı yoktur.

DörtYüzDört Yazılım Domain ve Hosting Hizmeti

Yeni kurulan firmalar için domainin önemi büyüktür. Domainin akılda kalıcılığının yanı sıra, daha önceden başka bir firma tarafında kayıt edilip edilmediği, firmanın hitap ettiği kitleye uygunluğu ya da arama motorlarından her hangi bir ceza almış olmaması gibi kriterler doğru şekilde araştırılmalı ve analiz edilmelidir. DörtYüzDört Yazılım olarak, firmanız için en uygun domainin seçilmesinde sizlere rehberlik ederken, aynı zamanda satın alma işlemlerinizi de tamamlıyoruz. Domain satıcılarından almak istediğiniz Premium domainler için aracılık ediyor ve satın alınan domainlerin transfer işlemlerini güvenle yerine getiriyoruz.

Hosting ihtiyaçlarınızı, web sitenizin yazılımlarına göre seçerek, mümkün olan en uygun fiyatlı hosting planlarını sizin için oluşturuyoruz. İster milyonlara ulaşmayı hedefleyen bir mobil uygulama, ister yüksek cirolara sahip bir e-ticaret sitesi olun veri güvenliğinizi esas alarak DDos ve firewall korumalı sunucularımız ile çözümler üretiyoruz. Hemen iletişime geçin.